Kollagénről

2018.05.21

A kollagén egy természetes fehérje, mely az emberi szervezetben a fehérjetömeg 30%-át teszi ki. Elsősorban kötő- és támasztószövetekben található meg, de ez az egyik fontos építőanyaga a csontoknak, a porcoknak, az inaknak, a szalagoknak és a bőrnek is. A bőrfehérjék átlagos tömegének a 70%-a kollagén.

Ezt a fehérjét a szerveztünk képes előállítani az aminosavakból, azonban a kor előrehaladtával termelődése fokozatosan csökken.

A természetes kollagén források az állati eredetű élelmiszerek, főleg a szárnyasokban és a halakban van sok, de a gombákban is megtalálható ez az anyag. Fontos az is, hogy többféle zöldséget, magvakat és hüvelyeseket is fogyasszunk, mert a növényi fehérjék is részt vesznek a kollagén felépítésében.

Érdekességek

Már az ókori Kínában gyógyították az ízületi kopás okozta fájdalmakat marhacsontokból főtt erőlevessel. A marhacsont (elsősorban a porcos rész) alapanyaga a kollagén, ami forró vízben zselatinná alakul át.

Orvosi tanulmányok bizonyítják, hogy az inak szakítószilárdságát a kollagén-rostok mennyisége határozza meg.

Mire jó a kollagén?

  • A kollagén nagyon különleges tulajdonságokkal bíró fehérjeféleség.
  • Csontjaink, fogaink, ízületeink, ereink, stb. alapvető építőeleme.
  • Bőrünk is nagy mennyiségben tartalmazza. Nem véletlenül.
  • Fontosságáról már az is sokat elárul, hogy teljes testsúlyunk 5-7%-kát ez az anyag teszi ki.

A kollagén természetes eleme az ízületeknek, porcoknak, a hajnak, bőrnek, körömnek és a létfontosságú szerveknek. Hiánya az egész testre vonatkozólag gyengeséghez és fáradtsághoz vezet. Rossz lehet a közérzetünk, kevesebb lehet az energiánk, és a kor előre haladtával, egyre kellemetlenebb tüneteket produkálhat hiánya. Ezen felül, a kollagénnek nemcsak a test felépítésében van fontos szerepe, hanem fontos katalizátora is a növekedésnek, a szövetek fejlődésének. Sokféle betegség, ami az öregedés folyamatához köthető ennek az élő fehérjének a pusztulásával hozható összefüggésbe.

Katalizátor
A szervezetnek meg van az a csodálatos képessége, hogy meggyógyítsa önmagát.
Minden az anyagcsere folyamatától függ.
Az anyagcsere folyamatokban a fehérjeszintézis folyamata fontos szerepet játszik, ehhez viszont szükség van kollagénre, mint katalizátorra (folyamat elősegítőre). Amikor a kollagén mennyisége csökken a szervezetben, csökkennek a szervezet erőforrásai, csökken az ellenállóképesség, és a test megbetegszik.

Több tényező is képes egyszerre csökkenteni a szervezetben a kollagén termelődését, beleértve a dohányzást, a rendszeres kávé és alkoholfogyasztást, a helytelen táplálkozást, a stresszt és az intenzív fizikai megterhelést. Továbbá a környezetszennyezés, az éghajlati feltételek, és a különböző gyógyszeres kezelések is hatással vannak a kollagén csökkenésre.

Az ember azt kívánja, bárcsak mindig fiatal és egészséges maradhatna.
Ahhoz, hogy megőrizhessük a fiatalságot és legfőképpen az egészségünket, a kollagén szintet mindig egyensúlyban kellene tartani a szervezetben. Következésképpen olyan étrendkiegészítőkkel kell kiegészítenünk a táplálkozásunkat, melyek biztosítják a kollagén helyes szintézisét a szervezetben, ezáltal pedig meg tudjuk akadályozni a testi leépülést és az öregedési folyamatok kellemetlen tüneteit.
A szervezet minden nap újratermeli a kollagént, de ez a termelés a kor előre haladtával lecsökken, a kollagén állomány elégtelenné válik a szervezet számára, és a test egészségi állapota fokozatosan romlásnak indul. A kollagén hiány első jelei a ráncok és az ízületi fájdalmak megjelenése.
Az egészség mindig belül kezdődik, a titok nyitja ahhoz, hogy sokáig egészségesek és fiatalok maradjunk az, hogy megtaláljuk a test újjászületéséhez elengedhetetlen és biztos kollagén-forrást.

Kollagén a ragasztó
A kollagén a test természetes terméke, a test ragasztójának is nevezik, mert összeköti az izmokat, a bőr kötőszöveteit, a szalagokat, a porcokat, az inakat.
Fontos szerepet játszik a haj és köröm egészségében, molekuláris szerkezete biztosítja az inak és izmok erősségét és elasztikusságát. De ugyanúgy fontos szerepet játszik a csontok felépítésében, a fogakban is. A fogak és a csontok csak úgy tudnak egészségesen kifejlődni, ha a testben lévő ásványi anyagok a kollagénnel egyesülnek, és együtt támogatják annak fejlődést. Minden pillanatban, amikor a testnek szüksége van új sejtek termelődésére, mint pl. a fejlődési korszakban, a gyógyítás folyamatában, a kollagén építő fehérje kulcsfontosságú szerepet játszik. A kollagén rostos hálót képez az egész testben, zselatinos anyaga pedig emlékeztet a ragasztóra, mely mindent mindennel összeköt. A kollagén összeragasztja a csontvázat a lágy szövetekkel. Innen ered az a latin eredetű mondás, hogy "a kollagén a test ragasztója."


Kattints a linkre:


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el